X
تبلیغات
زولا

ان انرایت.بوکر۲۰۰۷

چهارشنبه 25 مهر‌ماه سال 1386

 

 

آن انرایت برنده جایزه بوکر سال 2007 شد

 

آن انرایت نویسنده دوبلینی سرانجام به عنوان برنده جایزه ادبی بوکر سال 2007 معرفی شد. هیأت داوران در بیانیه ای که به مناسبت برنده شدن این نویسنده منتشر کردند، گفتند که رمان "گردهمایی" (The gathering) که یک ساگای خانوادگی ایرلندی سیاه است یک کتاب قوی و ناراحت و حتی در بعضی موارد خشمگین است.

 

داوران دو ساعت و نیم را برای گزینش برنده نهایی جایزه بوکر که ارزش نقدی آن 50 هزار پوند است، صرف کردند. خود خانم انرایت کتاب "گردهمایی" را معادل روشنفکرانه آثار سوزناک هالیوودی معرفی کرده است.

 

تا پیش از اعلام نام برنده، یان مکیوون (در ساحل چسیل) و لوید جونز (آقای پیپ) به عنوان شانس های اصلی جایزه بوکر شناخته می شدند. نیکولا بارکر، محسن حمید، و ایندرا سینها از دیگر نامزد های جیزه بوکر بودند.

 

یان مکیوون نویسنده معروف و اغلب جنجال برانگیز بریتانیایی در سال 1998 و با کتاب "آمستردام" برنده بوکر شده بود. او پیش از این در سال های 2001 و 1992 و 1981 به ترتیب با کتاب های "تاوان"، "سگ های سیاه" و "راحتی غریبه ها" در مرحله ما قبل نهایی نامزد بوکر شده بود.

 

امسال تمامی سایر نویسندگان برای اولین بار نامزد جایزه بوکر شده بودند.

 

انرایت 45 ساله دومین زن ایرلندی است که موفق شد جایزه بوکر را به دست آورد. آیریس مرداک، رادی دویل و جان بنویل از دیگر ایرلندی هایی بودند که در سال های گذشته برنده جایزه بوکر شده بودند.

 

داستان رمان "گردهمایی" که ماجرای آن در دو کشور ایرلند و انگلیس می گذرد درباره یک زن 39 ساله است که وقتی برادرش دست به خود کشی می زند تصمیم می گیرد در زمینه شجره نامه خانوادگی خود تحقیق کند.